Alicante

Pulzujúce mesto s dlhou históriou

Prístav s modernými loďami a stredoveký hrad týčiaci sa nad mestom okamžite napovie, že sa nachádzate v Alicante. Hlavné mesto rovnomennej provincie v juhovýchodnej časti Španielska obmývajú nielen vody Stredozemného more, ale aj časov dávno minulých. Alicante bolo osídlené už pred 7 tisícročiami, v súčasnosti tu žije okolo 320 000 obyvateľov. Pre svoje celoročne príjemné teploty a 340 slnečných dní v roku je obľúbené medzi turistami aj miestnymi, ktorí mu vtlačili neopakovateľný ráz.

Život v Alicante

Alicante je typické španielske mesto, ktoré žije v každom okamihu. Široký výber reštaurácií a tradičných tapasových barov ponúka jedinečnú príležitosť nahliadnuť pod pokrievku vynikajúcej španielskej kuchyne. Najznámejším miestom je reštaurácia Paella, preslávená ponukou vynikajúcich morských plodov. Kým okolia pamiatok a pláží lemujú sofistikované reštaurácie, v čarovných mestských uličkách a odľahlejších štvrtiach si vychutnáte tradičné pokrmy za príjemné ceny.

V Alicante vyrástol rad nákupných stredísk, ktoré sa stali domovom obchodov, gastronomických zariadení alebo napríklad kina. Ak milujete nakupovanie, nemala by vám však uniknúť štvrť El Barrio. Cez víkend je veľmi vyťažená a ponúkne takmer čokoľvek, či už ide o medzinárodný tovar, remeselné výrobky, alebo značkový tovar.

Alicante ponúka pestrý nočný život, počas celého roka sú tu otvorené bary a diskotéky dlho do noci a sú veľmi vyhľadávané miestnymi, ale aj turistami a študentami z miestnej univerzity. Bary a kluby sú rozptýlené po celom meste a dokážu uspokojiť všetky chute návštevníkov. Neoddeliteľnou súčasťou tunajšej kultúry sú dychberúce festivaly. Najznámejším je Fogueres de Sant Joan, ktorý sa koná v polovici júna a ponúkne celotýždennú prehliadku súťažných ohňostrojov.

Dopravná infraštruktúra

Alicante prešlo v uplynulých rokoch výraznou modernizáciou, ktorá sa odrazila tiež v dopravnom sektore. Mesto má vybudovanú širokú transportnú sieť vrátane medzinárodného letiska Alicante, kam pravidelne mieria aerolinky z Prahy aj Viedne. Letisko je obsluhované kyvadlovou dopravou a transportmi tunajších autopožičovní, ktoré vás rýchlo prepraví do centra alebo k požičanému vozidlu. Okolité mestá prepájajú s Alicante rýchlovlaky odchádzajúce z hlavnej stanice Alicante Terminal, autobusy a električková sieť. Z miestneho prístavu pravidelne vyplávajú trajekty do Alžírska a na Baleárske ostrovy.